Zamieniamy zwykłe budynki w Smart Buildings,
poprzez tworzenie systemów BMS, które maksymalizują komfort pracy,
minimalizują koszty energii i umożliwiają zdalne zarządzanie

Controma –

System BMS wykonawstwo i projektowanie systemów BMS

Inteligentne zarządzanie budynkiem | Komfort użytkowania i minimalizacja kosztów

Co to jest system BMS?

System BMS to System Zarządzania Budynkiem

System BMS wykonawstwo 01

Building Management System (w skrócie system BMS) to zaawansowane technicznie rozwiązanie, którego celem jest efektywne sterowanie instalacjami oraz urządzeniami technicznymi w budynku. Podstawowym zadaniem systemów BMS jest minimalizacja kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu jego użytkownikom.

System BMS odczytuje, archiwizuje oraz przetwarza dane pobrane z poszczególnych instalacji. Na podstawie pobranych informacji może sterować w sposób automatyczny lub półautomatyczny. Wszelkie anomalia lub awarie są zgłaszane odpowiednim służbom w trybie natychmiastowym. Do dyspozycji są alarmy na monitorze, sygnały dźwiękowe, a nawet wiadomości e-mail czy sms. Do przesłanych komunikatów mogą być dołączone prawdopodobne przyczyny powstania awarii lub instrukcje, które należy wykonać w zaistniałej sytuacji.

Do rozwiązania BMS podłącza się wszystkie kluczowe instalacje oraz urządzenia, m.in. centrale wentylacyjne, rozdzielnice elektryczne, układy klimatyzacyjne.

Podsumowując, system BMS monitoruje, archiwizuje oraz steruje dostępnymi urządzeniami w budynku w celu minimalizacji kosztów przy zachowaniu komfortu użytkownika.

Projektowanie systemów BMS

O projekcie systemu BMS często się zapomina…

Prawdą jest, że projekt BMS nie jest wymagany do dokumentacji budowlanej, którą składa się w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli taki projekt już się pojawi, najczęściej obejmuje połowę kartki A4. Ryzyko jest takie, że gdy podobny projekt trafia do przetargu, to Inwestor jest przekonany, że będzie mieć wszystko, a Wykonawca, że wykona tylko minimum.

Projekt systemu BMS jest bardzo ważnym elementem. Należy mieć świadomość, że dobrane rozwiązania w poszczególnych branżach mają ogromny wpływ na efektywność pracy systemu BMS.

Dla przykładu: spójrzmy na liczniki energii elektrycznej. W najgorszym przypadku liczniki nie będą umożliwiały żadnej integracji. Półśrodkiem jest zastosowanie liczników z wyjściem impulsowym. System będzie mógł wiedzieć, ile energii zostało zużyte. Natomiast jeśli zostaną zamontowane liczniki elektryczne z protokołem modbus, to system BMS będzie mógł analizować wielkość napięcia oraz pobór prądu na każdej fazie!

Decyzje o integracji muszą odbywać się na etapie projektowania systemu BMS, który powinien być równoległy do pozostałych branż.

Korzyści ze stosowania systemu BMS

Czy korzyści z systemów BMS to tylko oszczędności?

System BMS wykonawstwo 02

Jest wiele argumentów, aby w każdym budynku stosować inteligentne rozwiązania, takie jak systemy BMS. Korzyści mogą być wymierne, jak uzyskane oszczędności, lub niewymierne, w postaci prestiżu budynku lub satysfakcji z dbania o środowisko naturalne. Poniżej kilka najważniejszych korzyści płynących ze stosowania systemów BMS.

  • Obniżenie kosztów eksploatacji budynków poprzez optymalizację zużycia energii. Optymalizacja dotyczy energii elektrycznej (np. sterowanie oświetleniem, wydajnością pracy wentylatorów), energii cieplnej (np. odpowiednie sterowanie temperaturą za pomocą różnych urządzeń, np. współpraca klimatyzacji z wentylacją) oraz zużycia wody. Świadomość użytkowników z opomiarowania mediów podnosi chęć do szanowania odkręconej wody w łazienkach.
  • Efektywne wykorzystanie czasu pracy techników. Zamiast codziennego obchodu całego budynku, technik może spojrzeć w monitor i sprawdzić, jak działają instalacje. Grupa techników może obsługiwać budynek nawet zdalnie.
  • Dane archiwalne ułatwiają analizę awarii oraz przyspieszają konserwację urządzeń technicznych.

Nowoczesne rozwiązanie Smart BMS

Efektywność energetyczna jako wyznacznik nowoczesnego systemu BMS

Jesteśmy świadkami nowej ery systemów zarządzania budynkami. Wyświetlanie wartości zmiennych i zdalne sterowanie urządzeniami to już historia. Smart BMS wprowadza nowy standard zarządzania budynkiem.

Nowoczesny budynek posiada zintegrowany system, który efektywnie zarządza zasobami i ich wzajemnymi powiązaniami. Priorytetem jest dbałość o środowisko naturalne poprzez ciągłe monitorowanie i optymalizowanie efektywności zużycia energii w budynku.

Dodatkowo Smart BMS posiada narzędzia do monitorowania i prognozowania zużycia energii. Jako przykład można przywołać SkySpark, który wykorzystuje sieci neuronowe do szukania korelacji między poszczególnymi parametrami budynku. Nowoczesne systemy BMS potrafią przewidywać zużycie energii na podstawie prognozy pogody!

CONTROMA – Wierzymy w technologie, które pomagają ludziom.

 

Jeżeli szukają Państwo automatyków...

Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego.

Odpowiemy na każde zapytanie
najszybciej, jak to tylko będzie możliwe.
Prosimy o oczekiwanie.

CONTROMA Sp. z o.o.

Dzięki naszej specjalizacji w wybranych zakresach staliśmy się efektywni i skuteczni.

Potwierdzeniem jakości naszych usług jest zadowolenie naszych klientów.

Szanując wolę naszych partnerów, referencje przedstawiamy tylko na indywidualne zapytania.

Jeżeli poszukujesz inteligentnych rozwiązań dla swojej firmy, dla biura, w budynku użyteczności publicznej lub w innym budownictwie wielkopowierzchniowym, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i nawiązania bezpośredniego kontaktu.

System BMS Nasza oferta Oferta targowa - Nowoczesne systemy BMS